Czy błogosławieństwo przed ślubem jest obowiązkowe?

Ślub zbliża się wielkimi krokami. Fantastycznie! Przyszła Para Młoda na pewno z wielką niecierpliwością czeka na tą wyjątkową chwile. Przed wybiciem tego najważniejszego dnia, warto przemyśleć sprawę przedślubnego błogosławieństwa. Są osoby, które chcą, a są pary pomijające to wydarzenie. Czy błogosławieństwo przed ślubem jest obowiązkowe? Warto przyjrzeć się temu tematowi.

Błogosławieństwo Pary Młodej – jakie ma znaczenie?

Obecnie, cały obrządek błogosławieństwa wygląda nieco inaczej niż w dawnych czasach. Teraz błogosławieństwo Pary Młodej to nic innego, jak życzenia pomyślności, radości, a także szczęścia na nowej drodze życia od rodziców. To także poniekąd wyraz przychylności rodziców w stronę małżonków. Chociaż, w wielu przypadkach jest to zwykła formalność. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę pary, które już od wielu lat żyją pod wspólnym dachem.

W dawnych czasach miało to nieco zupełnie inny wymiar. Panna Młoda dopiero po ślubie szła mieszkać do swojego męża. Musiała ona więc nie tylko pożegnać się z rodzicami, podziękować im za dotychczasowe życie. Do tego musiała pożegnać się…nawet ze sprzętami, jakie znajdowały się w jej dotychczasowym domu, a które już nie będą jej służyć. Tak w przeszłości wyglądała cała ceremonia błogosławieństwa przed ślubnego.

Błogosławieństwo w obecnych czasach

Błogosławieństwo przed ślubem, w dzisiejszych czasach, ma nieco inny, ale także podniosły charakter. Aby je zorganizować, należy mieć pasyjkę, wodę święconą, kropidło, które należy ułożyć na białym obrusie. Narzeczeni (jeszcze) klękają przed swoimi rodzicami, gotowi już do wyjścia, prosząc o błogosławieństwo. Co mają powiedzieć rodzice? Tak naprawdę wszystko zależne jest od nich samych. Można skorzystać z gotowych formułek, jak np.”Synu/Córko na nową drogę życia niech Cię błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen” lub „Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”. Można również samodzielnie sporządzić tekst błogosławieństwa młodych

Comments are closed.