Na jaki ślub się zdecydować? – Ślub konkordatowy

Kościelny czy cywilny? Wiele młodych par staje przed dylematem wyboru rodzaju ceremonii ślubnej, która ma przypieczętować decyzję o wspólnej drodze życiowej. Obecnie jedną z najbardziej wygodnych opcji jest ceremonia konkordatowa: https://z-milosci.pl/blog/slub-konkordatowy-czym-jest-i-jakie-dokumenty-sa-potrzebne. Czym jest ślub konkordatowy, kto może się na niego zdecydować i jak wyglądają formalności?

Zasady ślubu konkordatowego 

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym są śluby konkordatowe, a odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zawarte podczas takiej ceremonii ślubnej małżeństwo jest ważne zarówno pod względem prawa państwowego, jak i kościelnego. Jesteśmy więc małżeństwem w obliczu państwa oraz Boga. Jakby więc na to nie patrzeć, obie sprawy załatwiamy dosłownie za jednym zamachem. Przeciwieństwem jest ślub cywilny i kościelny, inaczej zwany również wyznaniowym, gdzie w pierwszym przypadku zawieramy małżeństwo ważne tylko pod względem prawa państwowego, a w drugim przypadku tylko w obliczu Boga. Jasne więc jest, że opcja z konkordatem jest znacznie wygodniejsza i nie ma się co dziwić, że na takie rozwiązanie decyduje się jeszcze na razie większość par. 

Czy każdy może wziąć ślub konkordatowy?

Na ślub konkordatowy na pewno nie zdecydują się osoby zupełnie niewierzące – nie ma to po prostu żadnego uzasadnienia, choć może być on zawarty, w przypadku gdy jedna z osób jest niewierząca, nieochrzczona lub innego wyznania. Prawo do takiej ceremonii ma każda kobieta i mężczyzna, którzy są pełnoletni i nie są spokrewnieni w linii prostej, choć nawet w tych kwestiach mogą zaistnieć pewne odstępstwa. 

To sąd decyduje o ewentualnych odstępstwach i najczęściej dotyczą one wieku młodych – zdarza się, że sąd wydaje pozwolenie na małżeństwo kobiecie, która ukończyła 16 lat. Sąd może również wydać inną decyzję w sprawie pokrewieństwa. Jednak takie sprawy należy inicjować wcześniej, aby w trakcie załatwiania formalności związanych ze ślubem, mieć je już przygotowane. 

Formalności związane ze ślubem konkordatowym 

Większość spraw załatwia się w kancelarii parafialnej. Trzeba także zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego po zaświadczenie, które informuje, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego między tymi dwoma konkretnymi osobami. Takie zaświadczenie ważne jest jednak tylko 6 miesięcy, więc należy uważać, aby nie wyciągnąć go zbyt wcześnie. Proboszczowi, który zarządza parafią, w której planujemy ślub, należy również okazać inne ważne dokumenty i zaświadczenia. Są to przede wszystkim aktualne dowody osobiste, zaświadczenia o chrzcie oraz bierzmowaniu oraz o odbyciu przez parę nauk przedmałżeńskich. Zaświadczenia o chrzcie i bierzmowaniu wyciąga się z parafii, gdzie się one odbywały. 

Nie da się ukryć, że opcja ślubu konkordatowego jest wygodna. Przede wszystkim nie trzeba zaślubin rozkładać na dwie ceremonie: w kościele oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego. Akt ślubu sporządzany jest podczas ceremonii w kościele i ma on zarówno moc prawną, jak i wobec Boga. Dokument do Urzędu Stanu Cywilnego dostarcza w ciągu kilku dni ksiądz, który udzielał ślubu.

Comments are closed.